Bir marka için en iyi strateji...

  • PAHALI REKLAM AJANSI?
  • UCUZ REKLAM AJANSI?
  • İSTANBUL REKLAM AJANSI

REKLAM AJANSLARI ARASINDAKİ FİYAT FARKLILIKLARI

Reklam ajanslarında yaptıracağınız çalışmalarla ilgili fiyat talep ettiğinizde çok farklı fiyatlar karşınıza çıkmaktadır.


        Reklam ajanslarında yaptıracağınız çalışmalarla ilgili fiyat talep ettiğinizde çok farklı fiyatlar karşınıza çıkmaktadır. Bu genelde o reklam ajanslarının çalışma stilleri, personel yeterlilikleri veya hitap edilen müşteri kitlesine göre farklılık gösterebilirler.
        İlk olarak web tasarım ajansını ele alalım. Web siteleri günümüzde iki tip olarak hazırlanmaktadır. Özgün içerikli özel web siteler ve hazır temalarla hazırlanan web siteler. Adından da anlaşılabileceği gibi hazır temalar tüm kod yapısı hazır, tamamlanması birkaç gün süren web sitelerdir. Hazır web sitesi sizi sınırlar içine hapseder. İstediğiniz tasarım yerine size sunulan temalardan bir tanesini seçmek zorundasınızdır. Bununla beraber hazır tema siteler sizle beraber belki yüzlerce belki binlerce kişiye de satılabilir. Böyle bir durumda arama motorları kriterleri incelendiğinde birebir aynı kod yapısına sahip siteleri kopya / çalıntı olarak adlandırır. Böylece arama motorlarında üst sıralarda çıkma olasılığınız oldukça düşer. Hazır web siteler firmalar için bir kumardır.
        Özel tasarım web siteler firmanıza özel hazırlandığından tasarım konusunda sizi sınırlamaz. Ayrıca size yazılan özel panel sayesinde web sitenizin tamamını kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz. Böylece web siteniz için herhangi bir yazılımcı personele ihtiyaç duymazsınız. Özel tasarım web siteler arama motorları optimizasyonuna göre hazırlandığından özgün içerik girdiğiniz sürece herhangi bir reklama para harcamadan sizi üst sıralarda çıkararak müşteri kitlenize ulaşmanızı sağlar. Dolayısıyla durum böyle iken hazır web sitesi ile özel tasarım web sitesi arasında fiyat farkı olması çok normaldir. Web siteniz sizi potansiyel müşteriniz ile bir araya getirmiyorsa o sitenin firmanıza zararı daha çoktur. Web tasarım ajansınızı seçerken ücretinden ziyade size ne sunacaklarını, tekliflerinin içeriğini iyi incelemenizi tavsiye ederiz.
        Basılı ya da dijital işleriniz içinde hemen hemen aynı kurallar geçerlidir. Sadece kataloğum olsun diye katalog yaptırıyorsanız nerede yaptığınızın çokta önemi yoktur. Kreatif reklam ajansları tasarım için matbaalar ile aynı fiyatı vermez. Matbaalar baskı odaklı olduğundan gelişi güzel ve birbirine benzer tasarımlar hazırlayarak işi sonuçlandırmak hedefindedirler. Kreatif reklam ajansları bir işin daha tasarım aşamasında iken hedef kitleyi, potansiyel müşterileri baz alarak onların ilgisini çekecek ve firmaya müşteri kazandıracak tasarımlar yapmayı hedeflerler. Kreatif reklam ajansları firmanın kurumsalından çıkmadan, ilgili ürün veya hizmeti hedef kitleye en iyi şekilde aktarmaya çalışmalar yapmaktadır. Her reklam ajansı aynı şekilde çalışmayabilir. Bu nedenle çalışacağınız reklam ajansının daha önce kimlerle çalıştığını, nasıl tasarımlar yaptığını incelemenizi tavsiye ederiz.
        Açık hava reklamcılığı günümüzde çok ön planda gibi durmasa da aslında hayatımızın her anında karşımızda olan bir reklam türüdür. Otobüsler, duraklar, billboardlar gibi her yerde karşımıza çıkan bu reklam çalışmaları eğer rakiplerinizden farklı, hedef kitlenizin dikkatini çekecek şekilde ise size kazanç sağlayacaktır. Bunu da size sağlayacak kreatif reklam ajanslarıdır. Eğer markanız bir dünya markası değil ise fark yaratmaya, ilgi çekmeye ihtiyacınız var demektir. Bunu da size sağlayacak doğru reklam ajansı tercihidir.
        Günümüzde yine çok aktif kullanılan sosyal medya, dijital reklam ajanslarının önünü oldukça açmıştır. Özellikle sosyal medyada gezerken takipçi sayısı fazla olduğu için sizin firmanızın sosyal medyasını yönetebileceğini düşünen insanlar çok fazladır. Bu iş bu kadar basite indirgenecek bir iş değildir. Profesyonel dijital reklam ajansları sosyal medya yönetiminizde, hazırlanan tasarımlar, paylaşıma uygun gün ve saatler, uygun hashtag, hangi bölgede paylaşılması gerektiğine kadar gibi birçok kriteri ele almaktadır. Çok takipçili insanlar sizlere anlık dönüş sağlatabilirler ama düşününki sizle beraber birçok rakibinizin de reklamını yapmaktadırlar. Dijital reklam ajansları sizi sosyal medyada sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Kurumsal çizginizden çıkmadan hedef kitlenize ulaştıracak ve devamlılığı sağlayacaktır.
        Bu yazımızda da anlayabileceğiniz gibi ucuz ve pahalı fiyatlar veren reklam ajansları çok fazladır. Önemli olan bütçenize uygun, bütçenize göre size en iyiyi sunabilecek reklam ajansını tercih etmenizdir. Reklam ajansına harcayacağını bütçe firmanızın geleceğini belirleyebilir. Biz reklam ajansları arasında fiyat farklılıklarını kısaca anlattık. Bu demek değildir ki en pahalı ajansı en iyisidir. Reklam ajansı tercihinizi yaparken fiyat ile beraber size ne sunacağını inceleyip öyle karar vermenizi tavsiye ederizPAYLAŞ